Jak surfovat na internetu bezpečně

Od počátku 21. století se stal internet synonymem svobody, volnosti, demokracie a také neomezeného zdroje informací. Dnes jej využívají stovky milionů lidí, ať již jsou doma, v práci nebo třeba cestují autobusem. Mnozí z nás si již život bez něj ani nedokážou představit. Používání internetu však také s sebou nese značná bezpečnostní rizika, kterým se můžeme snažit předcházet.

Jak se chránit

K tomu, abychom si mohli vysvětlit, jak se chránit a předcházet možným bezpečnostním rizikům, bude vhodné si o daných rizicích prvně něco povědět a přiblížit si je. Můžete si říkat, že se chováte přeci bezpečně, nestahujete přílohy spamů a aktivně dbáte na aktualizace antiviru. Co když vám však řekneme, že celá problematika vůbec nespočívá v tom, co stahujeme, ale v tom, kdo jsme a jak se chováme?

Ať již navštívíme nějaký vyhledávač, internetový obchod nebo třeba Facebook, můžete si být jisti, že všechny tyto webové stránky a aplikace si o vás vedou velmi detailní záznamy, na základě kterých se snaží přizpůsobovat obsah tomu, co by vás mohlo zajímat a co byste si mohli v nejlepším případě také zakoupit.

Představte si situaci, kdy dnes navštívíte internetový obchod s elektronikou, protože uvažujete o koupi nového mobilního telefonu. Druhý den, když čtete nové zprávy na internetu, zjišťujete, že vidíte reklamu na mobilní telefony, které jste včera prohlíželi. Náhoda? Nemyslíme si.

Na základě údajů o našem prohlížení je nám následně nabízena reklama s výrobky, které by nás mohly nejvíce zajímat a které bychom si mohli chtít zakoupit. Údaje o prohlížení však o nás mohou prozradit více, než si vůbec myslíme. Chceme-li se proti tomuto sledování a sbírání dat bránit, jednou z možností je používání specializované služby Tor, která nám nabízí možnost využití připojení přes síť proxyserverů, díky kterým webovým stránkám znemožníme sbírání a uchovávání dat.

Nebezpečí číhá všude

Nebezpečí však nespočívá pouze ve sbírání dat, ale také různých druzích dat, která mohou být stahována na pozadí našeho prohlížeče. Ne-vždy jsou tato data bezpečná a mohou představovat bezpečnostní riziko pro nás i náš počítač.

Nejste si jisti, jestli váš počítač nebyl nakažen? Využijte naší bezplatné diagnostiky a nechte si zkontrolovat počítač zcela ZDARMA.

SPOJIT ZDARMA S TECHNIKEM