Je vaše Wi-Fi opravdu bezpečná?

S rychlým rozvojem chytrých mobilních telefonů a tabletů začala v posledních pěti letech prudce vzrůstat potřeba celoplošeného internetového pokrytí našich domůa bytů. Základní a jednoduchý Wi-fi router můžeme dnes zakoupit již za několik stovek korun téměř v každé prodejně elektroniky. Používání Wi-Fi routeru však s sebou nese také svá skrytá rizika, o kterých si dnes povíme.

Jak dobře zabezpečit domácí síť

Pořídíme-li si domů náš Wi-Fi router, první věcí, kterou provedeme, by mělo být kvalitní zabezpečení celé sítě. Základem celého zabezpečení je bezesporu zvolení správného šifrovacího standardu, kterým v dnešní době je WPA2. Spolu se šifrovacím standardem bychom měli myslet také na dobře zvolené silné heslo, které by mělo mít alespoň 6 znaků, mezi nimiž bude alespoň jedno velké písmeno a nějaká číslice.

Základní a nejjednodušší metodou prolamování zabezpečení routeru je takzvané slovníkové prolamování, kdy se útočník snaží k prolomení použít seznam frekventovaně využívaných slov, které by mohly být ve vašem hesle obsaženy. Z tohoto důvodu je vhodné pro dobré a silné heslo používat slova pozměněná nebo proložena čísly. Tím můžeme celý proces prolamování značně ztížit a zajistit si tak ještě vyšší bezpečí.

Dalším krokem by mělo být také pozměnění loginu do samotného routeru. Většina routerů nese jako defaultní zabezpečení login Admin s heslem Admin. Je proto zřejmé, že tuto kombinaci bude cracker zkoušet jako první. Změníme-li samotné heslo routeru, můžeme si zajistit větší jistotu proti nežádoucímu vniknutí do naší sítě.

Je můj počítač opravdu v bezpečí?

Zjišťujete, že vaše zabezpečení asi není na dostatečné úrovni a bojíte se, že by vás počítač mohl být ohrožen. Pokud nezvaný cracker pronikne do vaší sítě, můžete si být jisti, že ve většině případech toto proniknutí nikdy neobjevíte. Nezvaný host však může mít přístup ke všem vámi odesílaným souborům a datům, mezi něž patří také přihlašovací údaje k emailu nebo internetovému bankovnictví.

Chcete-li se aktivně chránit, můžete využít naší bezplatné diagnostiky celého počítače, která nezabere více, jak patnáct minut a je zcela ZDARMA. Můžete se tak bez problémů ujistit, jestli váš počítač nebyl napaden nezvaným hostem.

SPOJIT ZDARMA S TECHNIKEM