Oprava již do 30 minut

Kompletní přeinstalace počítače se zálohou za 60 minut!

Jak aktualizovat Windows 8 na Windows 8.1, krok za krokem.

Systémy Windows 8.1 a Windows RT 8.1, navazující na Windows 8 a Windows RT, nabízejí vylepšení v oblasti individuálního nastavení, vyhledávání, aplikací, Windows Storu a propojení s cloudem, a jsou vybavené funkcemi pro zabezpečení a spolehlivost, jaké očekáváte od Windows. Jsou rychlé a navržené pro práci s různými typy zařízení – zejména s novou generací dotykových zařízení.

Pokud v současnosti používáte počítač s Windows 8 nebo Windows RT, můžete zadarmo aktualizovat na Windows 8.1 nebo Windows RT 8.1. A na rozdíl od předchozích aktualizací Windows si tuto aktualizaci opatříte přes Windows Store.

 

Pokud se vám do toho nechce, využijte červené tlačítko níže a nechte naše techniky, aby vám s tím pomohli.

[dt_button link=“https://nejdeto.cz“ size=“big“ color_mode=“custom“ color=“#ff3a3a“]SPOJIT ZDARMA S TECHNIKEM[/dt_button]

1. Než začnete

Požadavky na systém pro Windows 8.1 a Windows RT 8.1 jsou prakticky stejné jako požadavky pro Windows 8, takže pokud už v počítači máte Windows 8 (nebo Windows RT), můžete ve většině případů získat bezplatnou aktualizaci na Windows 8.1 (nebo Windows RT 8.1).

Než ale začnete, měli byste si uvědomit pár skutečností.

 • Vaše soubory, aplikace pro plochu, uživatelské účty a nastavení zůstanou zachované. Součástí Windows 8.1 a Windows RT 8.1 jsou nové předinstalované aplikace, které aktualizují nebo nahradí některé existující předinstalované aplikace. Vaše existující aplikace z Windows Storu nezůstanou zachované, ale po dokončení aktualizace je můžete najednou znovu nainstalovat (nebo jenom ty, které chcete). Další informace najdete v části Vítá vás nová verze Windows na této stránce.
 • Aplikace pro plochu a zařízení zkontrolujeme za vás. V rámci této aktualizace zkontrolujeme vaše současné aplikace pro plochu a zařízení a dáme vám vědět, co budete muset udělat, abyste je připravili na aktualizaci nebo je zprovoznili po aktualizaci. Ve většině případů nebudete muset dělat nic – většina aplikací pro plochu, zařízení (třeba tiskáren) a síťových připojení bude po aktualizaci normálně fungovat. Pokud vás zajímají konkrétní aplikace pro plochu nebo zařízení, můžete jejich kompatibilitu zkontrolovat v Centru kompatibility s Windows.
 • Pro přihlášení k počítači uvažujte o použití účtu Microsoft. Pokud už máte účet Microsoft, kterým se přihlašujete k Windows 8 nebo Windows RT, použijte pro přihlášení k Windows 8.1 nebo Windows RT 8.1 stejný účet.

Pokud ho nemáte, doporučujeme, abyste ve Windows 8.1 nebo Windows RT 8.1 začali účet Microsoft používat. Jednoduše řečeno, jde o klíč, který otevírá spoustu užitečných funkcí nové verze Windows: možnost stahovat aplikace ze Storu, automatickou synchronizaci vašich nastavení a dokumentů mezi počítači, zálohování fotek do cloudu, abyste se k nim mohli dostat odkudkoli, a zobrazení všech vašich kontaktů z několika e-mailových služeb a sociálních sítí v aplikacích Lidé a Pošta.

Pokud máte účet, který používáte pro Outlook.com, Xbox LIVE, Windows Phone nebo Skype, pak už účet Microsoft máte. Jestliže používáte víc než jednu z těchto služeb, pomůžeme vám rozhodnout, kterou e-mailovou adresu použít.

Pokud máte účet, který používáte pro Outlook.com, Xbox LIVE, Windows Phone nebo Skype, pak už účet Microsoft máte. Jestliže používáte víc než jednu z těchto služeb, pomůžeme vám rozhodnout, kterou e-mailovou adresu použít.

Pokud máte účet, který používáte pro Outlook.com, Xbox LIVE, Windows Phone nebo Skype, pak už účet Microsoft máte. Jestliže používáte víc než jednu z těchto služeb, pomůžeme vám rozhodnout, kterou e-mailovou adresu použít.

 • Během instalace aktualizace můžete pokračovat v práci. V závislosti na rychlosti vašeho internetového připojení a rychlosti a konfiguraci vašeho počítače trvá stažení a instalace od zhruba 30 minut až po několik hodin, počítač ale můžete dál používat, protože aktualizace se instaluje na pozadí. Pokud během této doby necháte počítač bez dohledu, nezapomeňte si napřed uložit práci a zavřít všechny aplikace pro případ, že se počítač restartuje, když budete pryč. Až se počítač restartuje, nebudete ho moci nějakou dobu používat (20 minut až hodinu), protože se budou instalovat aktualizace. Po dokončení této fáze vám pomůžeme s volbou několika základních nastavení a systém Windows pak dokončí instalaci všech potřebných závěrečných aktualizací.

2. Příprava počítače

Před zahájením instalace byste měli udělat pár věcí.

 1. Zazálohujte si soubory. Přestože soubory a aplikace zůstanou při aktualizaci na Windows 8.1 nebo Windows RT 8.1 zachované, je dobré je nastavením Historie souborů napřed zazálohovat.
 2. Ověřte, jestli máte na disku dost místa. Pokud v současnosti používáte Windows 8, potřebujete 3 GB volného místa k instalaci 32bitové verze Windows 8.1, a 3,85 GB volného místa k instalaci 64bitové verze Windows 8.1. Na zařízení s Windows RT potřebujete k instalaci Windows RT 8.1 2,25 GB volného místa. Další informace najdete v článku Tipy pro uvolnění místa na disku počítače.
 3. Připojte k notebooku nebo tabletu napájení. Je důležité, aby byl počítač během aktualizace připojený k napájení, protože pokud před dokončením dojde baterie, nemusí se aktualizace správně nainstalovat.
 4. Připojte se k Internetu. Nejlepší je, když zůstanete připojení, dokud aktualizace neskončí. V opačném případě se budete muset znovu připojit a dokončit nastavení později, takže to potrvá déle.
 5. Získejte nejnovější důležité aktualizace. Je možné, že před instalací Windows 8.1 budete potřebovat nějaké aktualizace. Ve většině případů se nejnovější aktualizace instalují automaticky pomocí služby Windows Update. Pokud ale nemáte zapnuté automatické aktualizace a potřebujete je zkontrolovat ručně, nebo pokud potřebujete zjistit, kdy se nainstalovaly poslední aktualizace, můžete to udělat přes Windows Update. Další informace najdete v článku Windows Update: nejčastější dotazy.
 6. Dočasně vypněte antivirový program. Některý antivirový software může kolidovat s instalací. Po instalaci Windows 8.1 nebo Windows RT 8.1 nezapomeňte tento antivirový program znovu zapnout.

3. Získání bezplatné aktualizace

Jste připraveni? Teď si můžete stáhnout bezplatnou aktualizaci z Windows Storu.

 1. Přejděte na obrazovku Start a klepněte nebo klikněte na dlaždici Store.
  Dlaždice Store na obrazovce Start
  Dlaždice Store na obrazovce Start

   

 2. Ve Storu klepněte nebo klikněte na aktualizaci na Windows 8.1 nebo Windows RT 8.1. Pokud tuto aktualizaci na domovské stránce Storu nevidíte, přečtěte si článek Proč nemůžu ve Storu najít aktualizaci?
 3. Klepněte nebo klikněte na Stáhnout.
 4. Aktualizace se stáhne a nainstaluje na pozadí, zatímco s počítačem budete dál pracovat. Instalační program ověří, jestli máte na disku dost místa, jestli vaše aplikace a zařízení budou fungovat s Windows 8.1 nebo Windows RT 8.1, a jestli máte všechny požadované aktualizace.

V některých případech může instalační program najít něco, o co se před instalací budete muset postarat. Pokud k tomu dojde, zobrazí se zpráva, která vám řekne, co máte udělat.

Poznámka

Pokud se instalace z nějakého důvodu přeruší, můžete ji restartovat z bodu, kde skončila, pokud se vrátíte do Storu a stáhnete aktualizaci znovu.

4. Restartování počítače

Až se aktualizace stáhne a dokončí se první fáze instalace (což může podle rychlosti počítače a připojení trvat od 15 minut po několik hodin), zobrazí se zpráva s informací, že je počítač potřeba restartovat. Budete mít 15 minut na dokončení práce, uložení souborů a zavření aplikací. Počítač se pak automaticky restartuje. Nebo ho můžete restartovat sami.

 

 

Zpráva s upozorněním na restartování
Zpráva s upozorněním na restartování

 

Důležité

Pokud před restartováním od počítače odejdete, nezapomeňte uložit soubory a zavřít všechny používané aplikace pro plochu, abyste při automatickém restartování o nic nepřišli. V závislosti na nastavení vašeho počítače a na tom, jestli jsou potřeba další aktualizace, se počítač může restartovat víckrát.

Restartování bude trvat déle než obvykle – od 20 minut po zhruba hodinu – než se aktualizace nainstaluje. Během této doby nebudete počítač moci používat.

5. Volba nastavení

Expresní nastavení

Zobrazí se seznam doporučených nastavení, která se označují jako expresní nastavení. Pokud chcete tato nastavení akceptovat a pokračovat, klepněte nebo klikněte na Použít expresní nastavení. Jakékoli z těchto nastavení můžete změnit později po dokončení instalace. Pokud chcete některá z těchto nastavení změnit hned, klepněte nebo klikněte na Přizpůsobit.

 

 

Expresní nastavení zobrazené během instalace
Expresní nastavení zobrazené během instalace

 

Pokud chcete vědět víc, klepněte nebo klikněte na Další informace o expresních nastaveních. Pokud chcete vědět, jaký vliv mají tato nastavení na ochranu vašich osobních údajů, klepněte nebo klikněte na Prohlášení o zásadách ochrany osobních údajů.

Přihlášení

V dalším kroku budete požádáni o přihlášení. Pokud už používáte účet Microsoft pro přihlášení k Windows 8 nebo Windows RT, vyplní se název vašeho účtu automaticky. Pokud jste dřív používali místní účet, pořád máte možnost se pomocí něho přihlásit.

Pokud máte účet Microsoft

 1. Zadejte e-mailovou adresu svého účtu Microsoft a heslo.
 2. Na alternativní e-mailovou adresu nebo telefonní číslo nastavené u tohoto účtu vám pošleme bezpečnostní kód, jehož zadáním budete muset ověřit, že jste vlastníkem tohoto účtu. To nám pomůže ochránit váš účet a zařízení při přístupu k citlivým informacím. Pokud u svého účtu zatím nemáte alternativní kontaktní údaje, budete požádáni, abyste je teď zadali.

Poznámky

Jestliže máte několik účtů Microsoft, můžete si přečíst nápovědu k tomu, jak zjistit, kterou e-mailovou adresu použít pro účet Microsoft.

Pokud jste se k počítači přihlásili pomocí účtu Microsoft předtím, než jste nainstalovali Windows 8.1 nebo Windows RT 8.1, nebudete muset zadat bezpečnostní kód

Pokud máte místní účet

Pokud se chcete přihlásit pomocí svého místního účtu, zadejte svoje heslo. Vždycky se můžete připojit k účtu Microsoft později. Doporučujeme vám, abyste to zkusili. Jednoduše řečeno, váš účet Microsoft je klíč, který otevírá spoustu užitečných funkcí nové verze Windows. Umožní vám například získat aplikace z Windows Storu, automaticky synchronizovat vaše nastavení a dokumenty mezi počítači, zálohovat fotky do cloudu, abyste se k nim odkudkoli dostali, nebo si v aplikacích Pošta a Lidé prohlížet pěkně pohromadě všechny kontakty z různých e-mailových služeb a sociálních sítí.

Cloudové úložiště OneDrive

Pokud počítač s Windows 8.1 nebo Windows RT 8.1 instalujete poprvé, zobrazí se nové možnosti pro OneDrive.

Pokud už máte jiný počítač s Windows 8.1 nebo Windows RT 8.1 a rozhodli jste se synchronizovat jeho nastavení, pak se nastavení v úložišti OneDrive synchronizuje z vašeho existující počítače do tohoto počítače a tato obrazovka se nemusí zobrazit.

 

 

 

Možnosti úložiště OneDrive během nastavení
Možnosti úložiště OneDrive během nastavení

 

 

Pokud na této obrazovce kliknete na Další, bude počítač používat tato výchozí nastavení úložiště OneDrive:

 • Fotky, které pořídíte pomocí tohoto počítače, se uloží do složky Z fotoaparátu na tomto počítači, a menší kopie každé fotky se automaticky zálohuje na OneDrive.
 • Když vytvoříte nový dokument, uloží se na OneDrive. Individuální dokumenty ale pořád můžete ukládat místně nebo na jinou jednotku.
 • Systém Windows uloží záložní kopii nastavení vašeho počítače na OneDrive. Pokud se s vaším počítačem něco stane a budete ho muset vyměnit, jsou vaše nastavení uložená do cloudu a okamžitě je můžete přenést do nového počítače.

Jakékoli z těchto nastavení můžete změnit později v nastavení počítače. Pokud byste ale radši prozatím všechna tato nastavení vypnuli, klepněte nebo klikněte na Vypnout tato nastavení pro OneDrive (není doporučeno).

Poznámka

Další informace o upgradu počítače, na kterém je nainstalovaná aplikace OneDrive pro plochu Windows, najdete v článku Systém Windows se teď dodává se službou OneDrive.

Závěrečné aktualizace

Protože se systém Windows pořád aktualizuje, je možné, že od konečné verze Windows 8.1 a Windows RT 8.1 došlo k vydání důležitých aktualizací. Systém Windows vyhledá tyto důležité aktualizace hned, jak dokončíte první nastavení Windows 8.1 nebo Windows RT 8.1, a pokud je najde, automaticky je stáhne. Podle toho, jaké aktualizace potřebujete, může jejich stažení a instalace pár minut trvat. Přitom se počítač může několikrát restartovat.

6. Vítá vás nová verze Windows

Objeví se nová obrazovka Start.

 

 

Nová obrazovka Start
Nová obrazovka Start

 

 

Bude vám připadat povědomě, ale pokud chcete zjistit, co je nového a jak ji používat, přečtěte si tuto stránku Obrazovka Start.

Při aktualizaci na Windows 8.1 nebo Windows RT 8.1 zůstanou vaše aplikace pro plochu zachované, budete ale muset znovu nainstalovat aplikace pro Windows Store. Všechny aplikace pro Windows Store, které vlastníte, si můžete prohlédnout na stránce Vaše aplikace ve Storu. Tady si můžete zvolit aplikace, které chcete nainstalovat do aktualizovaného počítače, a pak je všechny najednou nainstalovat.

 

 

6

 

 

 

Opětovná instalace aplikací ze Storu

 1. Klepnutím nebo kliknutím na dlaždici Store na obrazovce Start otevřete Windows Store.
 2. Klepněte nebo klikněte na Účet a pak klepněte nebo klikněte na Moje aplikace.
 3. Vyberte všechny aplikace, které chcete nainstalovat, a pak klepněte nebo klikněte na Instalovat.

Poznámky

Aplikace můžete taky přeinstalovat na obrazovce Start, když klepnete nebo kliknete na jejich dlaždice.

Nemusíte čekat, až se aplikace nainstalují. Budou se instalovat na pozadí, když budete dělat něco jiného.

Zdrojem návodu je Microsoft.cz