Zpomaluje se vám počítač a nechcete investovat do nového hardwaru? Optimalizační nástoje pak mohou znít jako rychlé a efektivní řešení. Jaký mají vliv na výkon a opravdu dostojí slibům vývojářů?

Spousta uživatelů PC ví, že ke zrychlení jejich starého systému je nejlepší vyčistit a ptimalizovat systém nebo se porozhlédnout po novém železe. Jsou však tací, kteří se na takový zásah necítí a čístící optimalizační nástroje zní v tu chvíli jako vhodná volba. Uživatelům slibují vymazání všelijakých nepotřebných záznamů v registrech, dalšího balastu posbíraného na internetu či další vychytávky, které vám slibují zrychlení počítače nebo vyčištění souborů.

 

Dokáže ale opravdu podobný druh programů zvýšit systémový výkon, nebo je to jakési placebo? Kolegové zPCWorld.com neváhali otestovat hned několik programů, které lákají na zaručené zvýšení výkonu počítače. Použito bylo několik počítačů různých konfigurací a stáří, běžících na Windows, přičemž na každý z nich se usadila čtveřice čistících utilit – Ashampoo WinOptimizer (990,-Kč ve verzi 7), Iolo System Mechanic (990,-Kč ve verzi 10), oblíbený Piriform CCleaner (zdarma), a 360Amigo System Speedup (zdarma).

02

A výsledek? Ve většině případů čistění počítače nepomohlo, zrychlení se nekonalo a celkový rozdíl ve výkonu systému nebyl téměř znát, nebo byl dokonce horší než před jeho provedením. V jednom ohledu však programy přeci jen něco přinesly – zrychlení startu počítače, bohužel zanedbatelné.

03

Průměrná doba potřebná ke spuštění se zlepšila ve všech případech

Test probíhal pomocí benchmarku World Bench, přičemž výsledek před čištěním a optimalizací posloužil jako základ pro porovnávání změn (případné zrychlení a zpomalení vybraných operací systému). U výsledků došlo k zajímavému jevu, kdy na jedné sestavě nástroj pomohl a jinde naopak zpomalil běh systému. Více se dozvíte z tabulek a komentáře u nich.

04

Vyšší body oproti základu znamenají lepší výsledek, červeně označené značí zhoršení

Z výsledku testu je zřejmé, že změny jsou minimální a krom zrychlení startu počítače ani nestojí za zmínku. Někde dokáží čistící programy naopak běh zpomalit a to nás přivádí k názoru, že se jedná o okrajovou záležitost. Ano, někdy není špatné např. CCleanerem prohledat a vymazat nepotřebný balast natahaný z internetu, ale tím to končí.

05

Nejúčinější metodou, jak si počítač zrychlit, je odborná vyčištění windows, optimalizace a právné nastavení, případně  upgrade hardwaru. Zcela jistě by tyto zásahy měl provádět odborník, címž je zaručen pozorovatelný výsledek. Po delší době nebývá naškodu ani nová instalace operačního sytému.

Kompletní péči o váš systím kdykoliv a na dálku zajístí technici NEJDETO.CZ

 

SPOJIT ZDARMA S TECHNIKEM

 

Zdroj: PCWorld